Domácí hospice chybí v polovině českých okresů. Rozšíření terénní paliativy brání vysoké požadavky na týmy pracovníků v regionech, které jsou ale nutné pro získání smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Síť lůžkových hospiců v současné době odpovídá poptávce. V žádném z regionů ani městech se na volná lůžka nečeká. Pobytové zařízení, v němž personál pečuje o umírající, nyní vzniká i na Vysočině, kde jako v jediném kraji zařízení tohoto typu dosud chybělo.

„Víme to nejen z žité praxe, že dokonce nejsou žádné pořadníky, lůžek je tak akorát a nikde se na přijetí obvykle nečeká,“ potvrzuje prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš.

Podstatně horší situace podle něj ale panuje u terénní paliativy, především pak na venkově. Až polovině obyvatelům z nich se nedostává služeb domácích hospiců. Potřeba je síť posílit zhruba o stovku hospicových týmů, to je zhruba o jeden na každý bývalý okres. Podle Huneše v Česku nyní funguje zhruba padesát takových týmů.

Celý článek zde: Domácí hospice v regionech chybí, na vině je legislativa – zdravezpravy.cz