V Libereckém kraji je potřeba posílit domácí hospicovou péči. Zájem je o její rozšíření, chybí ale personál, problémy jsou i se zajištěním financování, vyplývá z vyjádření kraje i zástupců hospiců. “Tuto službu by bylo vhodné rozšířit, ale je nedostatek lékařů, tedy těch, kteří se paliativní péči věnují,” uvedl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

To potvrzuje i ředitelka Hospice sv. Zdislavy Taťána Janoušková, který provozuje lůžkový hospic v Liberci a v okruhu 30 kilometrů od něj poskytuje i péči doma. “Je nutné rozšíření domácích hospiců v Libereckém kraji,” řekla. Konkrétně uvedla oblast České Lípy nebo Turnovska. “Největší problém je personální – chybí paliativní lékaři a zdravotní sestry do terénu,” dodala. Zatím jsou ale podle ní schopni poskytnout pomoc a péči všem, kteří o ni projeví zájem. Loni služeb v rámci tohoto domácího hospice využilo 154 klientů. Podle Janouškové nyní jednají s krajem o finanční podpoře domácího hospice. Míní také, že je z hlediska domácího hospice potřeba upravit úhradovou vyhlášku zdravotních pojišťoven v případě péče nad 30 dní.

Janouškové dává za pravdu prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš. V rozhovoru s ČTK řekl, že podmínky pro fungování mobilních hospiců nejsou vhodně nastaveny pro jejich působení ve venkovských oblastech, hodí se spíš pro velká města. Podle něj proto chybí domácí hospice zhruba v polovině okresů Česka. Podmínkou pro mobilní hospic je 5,5 úvazku zdravotní sestry a 1,2 úvazku lékaře. Alespoň část úvazku lékaře musí navíc zastávat odborník na paliativní medicínu, kterých je nedostatek. Zdravotní pojišťovny pak mobilním hospicům platí pevnou částku za den ošetřování pacienta. Podle Huneše ale ve venkovských oblastech pacientů není tolik, aby se hospic s tolika pracovníky uživil.

Celý článek zde: Detail aktuality | Genus